Ja kush në të vërtetë e ngriti Flamurin në Vlorë?

dibraime2 November 29, 2014 3
Ja kush në të vërtetë e ngriti Flamurin në Vlorë?

Një video nga hoxhë Husamedin Abazi po qarkullon në internet ditët e fundit ku hedh dyshime se nuk ka qenë Ismail Qemali ai që ka ngritur flamurin në Vlorë, në 28 Nëntor të vitit 1912 por ka qenë hoxhë Vehbi Dibra ai që ka ngritur flamurin i pari, dhe se historia është shtrembëruar për shkak të komunizmit, pasi që me ardhjen e Enver Hoxhës në pushtet ai e ndaloi reptësisht  fenë dhe çdo ritual fetar, kështu që komunistëve u ka penguar që një hoxhë të jetë personi që vulos pavarsinë të Shqipërisë.

Për ata që se dine Haxhi Vehbi Agolli (Dibra) lindi në Dibër të Madhe me 12 mars 1867. I ati i tij, Ahmet Agolli (Dibra), ishte Myfti i Dibrës së Madhe. Mësimet fillestare dhe ato të mesme i kreu në Dibër, ndërsa studimet e larta në Stamboll. Pas kryerjes së studimeve teologjike dhe specializimit në fushën e filozofisë islame, logjikës, shkencave juridike etj, emërohet myfti i Dibrës, detyrë që e ushtroi deri më 1912. /DibraIme.com

Për më shumë ndiqni videon në vazhdim:

3 Comments »

 1. Marin November 30, 2014 at 2:06 pm - Reply

  Edhe nese ska qen Ismail Qemaijili, seshte e vertet qe Enver Hoxha e ka bere nji gje te till. – Aty ka qen mungesa e argumenteve dhe si shqipetaret ja humbin njeri tjetrin hakun. Kjo po ndodhe edhe sot belive ma shume se me pare.

  Pershendetje.

 2. IshaDibran... December 17, 2014 at 5:29 pm - Reply

  Hajde Largohuni qelbesira qe deshironi te shterboni historine per nevojat e juaja personale.
  Mos te leme qe keta te mbrapambetur te na ndajne dhe ta pershtatin historine nxhepave te tyre.

 3. ilir June 23, 2015 at 7:41 pm - Reply

  Hiqma trurin… Mo me thuaj qe e ngriti sulltani ?

Posto një koment »