Arsim dhe Kulture »

Gjithcka reth arsimit dhe kultures ne diber, si kultura, traditat, organizimet e ndryshme, pamjet e bukura nga Dibra.“Shoqata Atdhetare Dibrane” koncert madhështor për 105 vjetorin e pavarësisë (FOTO)

“Shoqata Atdhetare Dibrane” koncert madhështor për 105 vjetorin e pavarësisë (FOTO)

dibraime2 November 29, 2017 0

28 Nëntori, kjo datë që shënohet me aktivitete të ndryshme kulturore-artistike në çdo vend ku ka shqiptarë, ka një traditë 105 vjeçare të festimit të veçantë në Amerikë nga shqiptarët. Shoqata Atdhetare Dibra në

Lexoje të plotë »
Dibra ishte dhe mbetet vatër e arsimit shqiptar

Dibra ishte dhe mbetet vatër e arsimit shqiptar

dibraime2 November 14, 2016 0

Historikisht qyteti i Dibrës i ka dhënë shumë arsimit shqiptar. Në të kaluarën, edhe pse Dibra ka qenë nën shume okupime, iluministët dibrane kanë themeluar shkollën e parë qysh në kohën e Perandorisë osmane.

Lexoje të plotë »
EKSKLUZIVE/ Zyrtarisht ndërohet emri i shkollave në Dibër

EKSKLUZIVE/ Zyrtarisht ndërohet emri i shkollave në Dibër

dibraime2 April 13, 2016 0

Ish-ministri i Arsimit Abdilaqim Ademi nuk e ka lënë pa shfrytëzuar mundësinë për zyrtarizmin e emrave të kontestuar deri tani nga politika, të dy shkollave fillore në Çair dhe dy shkollave në Dibër, njëra

Lexoje të plotë »
EKSLUZIVE: Shkurte Fejza, me Dibrën në këngë e në zemër

EKSLUZIVE: Shkurte Fejza, me Dibrën në këngë e në zemër

dibraime2 November 28, 2015 3

Dibra është një trevë mjaft e njohur me vlera historike, shoqërore, veçanërisht me vargun e karakteristikave kulturore. Këto vlera të patjetërsueshmë etnokulturore, Dibra i ka sepse i përmbahet dhe e respekton traditën, duke trashëguar

Lexoje të plotë »
Promovohen në Dibër “Anekdotat” e Salih Zogianit

Promovohen në Dibër “Anekdotat” e Salih Zogianit

dibraime2 November 14, 2015 0

U promovua sot në amfiteatrin e Qendrës për Kulturë në Dibër libri “Anekdota shqiptare 6” i profesor Salih Zogiani nga Prishtina. Në promovim morën pjesë personalitete të letërsisë, kulturës e artit dibran, të cilët

Lexoje të plotë »
Në Dibër do të zhvillohet festivali “Oda Dibrane 2015″

Në Dibër do të zhvillohet festivali “Oda Dibrane 2015″

dibraime2 October 26, 2015 0

Ne datën 29 Tetor me fillim në ora 19:00 në sallën e sportit të qytetit të Dibrës së Madhe, do të zhvillohet festavili mbarkombetar “Oda Dibrane”. Oda Dibrane në gjuhën popullore simbolizon dhomën e

Lexoje të plotë »
Dibër, përfundoi Festivali i Teatrit Shqiptar

Dibër, përfundoi Festivali i Teatrit Shqiptar

dibraime2 October 23, 2015 0

Për 6 net me radhë, Qendra për Kulturë në Dibër u shndërrua në një ambient festiv, për atë se në këtë festival u prezantuan shfaqe të arrira teatrore nga hapësira gjithëshqiptare. Mbrëmë në natën

Lexoje të plotë »
“Teatri shqiptar në Maqedoni” hap edicionin e 14 në Dibër

“Teatri shqiptar në Maqedoni” hap edicionin e 14 në Dibër

dibraime2 October 18, 2015 0

Në Qendrën e Kulturës në Dibër solemnitet është hapur festivali “Teatri shqiptar në Maqedoni”, i cili tradicionalisht hapi edicionin e 14 me rradhë në Dibër. Të parët që do të prezantohen para publikut dibran,

Lexoje të plotë »
Musa Piperku, krenaria jonë

Musa Piperku, krenaria jonë

dibraime2 June 14, 2015 0

Nga: Arsim Kolari Sot, më 14 qershor 2015, mbushen plot 10 vjet që se u nda nga jeta kolosi mbarëshqiptar, Musa Piperku. Ashtu siç qe, i ndershëm, i përkushtuar, i pastër, i qetë, i

Lexoje të plotë »
KMSH vlerëson kontributin e Haxhi Vehbi Dibrës

KMSH vlerëson kontributin e Haxhi Vehbi Dibrës

dibraime2 April 18, 2015 1

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë organizoi aktivitetin kulturor “Haxhi Vehbi Dibra, një jetë në shërbim të Islamit dhe Atdheut”, ku u promovua libri i H. Vehbi Dibrës “Ç’urdhnon Kur’ani”, si dhe u transmetua premiera e

Lexoje të plotë »